příběh pata a mata

KDO JE
PAT A MAT

Pat a Mat je československý animovaný seriál o dvou nerozlučných kutilech, vytvořený Lubomírem Benešem
a Vladimírem Jiránkem.

Kdo je Pat a Mat

Letos slaví 45 let

Pat a Mat se narodili
v roce 1976

Pat a Mat, později A je to! je původně československý animovaný seriál o dvou nerozlučných kutilech, Patovi a Matovi. Byl vytvořen Lubomírem Benešem a Vladimírem Jiránkem. Poprvé se dvojice objevila v roce 1976 v krátkém filmu Kuťáci, který byl i pilotním filmem seriálu.
V seriálu vystupují dvě postavy – Pat a Mat, které se vždy snaží vyřešit nějaký problém. Používají při tom různé, často nevhodné nástroje a postupy, což vede k ještě větším problémům. Nakonec ale dvojice problém vždy vyřeší k jejich spokojenosti.

Humor v příbězích Pata a Mata je návodem k optimistickému přístupu k životu.

Pat a Mat se sice dostávají do obtížných situací, ale nikdy se nevzdávají, dokud problém nějakým nápaditým způsobem nevyřeší. Pozitivní je také jejich reakce na chyby toho druhého – vždy jen zavrtí hlavou, ale nikdy nevidíme náznak výčitek.

K seriálu neodmyslitelně patří i jeho soundtrack (ústřední melodie doprovázející zvuk foukací harmoniky), který složil Petr Skoumal.

4

krásné vlastnosti Pata a Mata

Přátelství

Nic si nevyčítají, ani když se jim něco nepodaří.

Trpělivost

Dokud to nevyřeší, neodchází.

Zarputilost

Nikdy to nevzdají, ani v obtížných situací.

Optimismus

Vždy věří, že se jim dílo podaří.

Pat a Mat slaví 45 let
Pat a Mat licenční barvy

kdo pomohl kuťákům na svět?

Autoři
Pata a Mata

Vladimír Jiránek je spoluautor Pata a Mata

Vladimír
Jiránek

6. června 1938  – 6. listopadu 2012

Celý život byl kreslířem a karikaturistou na volné noze. Spolupracoval s řadou časopisů, např. Dikobraz, Mladý svět, Melodie, Technický magazín, Literární noviny a Živa. V posledních letech života spolupracoval s deníky Lidové noviny, Mladá fronta DNES, Hospodářské noviny, časopis Reflex a internetové stránky Neviditelný pes.

Ilustroval desítky knih např. Jak jsem bránil přírodu (J. Velek, 1980), Parkinsonovy zákony(C. N. Parkinson, 1984), Zákaz vjezdu do ráje (J. Štroblová, 1987), Příběhy pro dvě nohy (J. Velek, 1988), Život jako štafeta (J. Marhounová, 1988), Sen a snění (M. Černoušek, 1988), Cesty a poutníci (J. Vácha, 1989), Stará dáma se baví (L. Vaculík, 1990).

Další informace

Jako scenárista a režisér spolupracoval se studiem kresleného filmu Bratři v triku a studiem AIF, tyto filmy byly mnohokrát oceněny na zahraničních filmových soutěžích.
Pro československou a později českou televizi připravil večerníčky Bob a Bobek a Pat a Mat, na kterém spolupracoval s režisérem Lubomírem Benešem.
Je autorem jedenácti knih kreseb: Anekdoty o civilizaci (1977), Jak je tomu u lidí (1983), Humor a psychoanalýza (1984), Běžte – a milujte se! (1987), Knížka pro snílky (1989), Události (1990), Všichni jsme demokrati (1992), Omilovánky (1995), Hamleti, klauni a ti druzí (1997), Doktorská knížka (1997), Zakázaný Jiránek (1998) a spoluautorem knihy Proti blbé náladě (B. Pečinka, V. Jiránek, 1999).

V roce 1998 získal cenu Karla Poláčka v kategorii Humor moudrých, 2005 – medaile Za zásluhy (udělena prezidentem republiky), 2009 – Řád Bílé opice (ocenění České unie karikaturistů).

Lubomír Beneš je spoluautor Pata a Mata

Lubomír
Beneš

  1. listopadu 1935 – 12. září 1995

Lubomír Beneš vyrůstal na pražské periferii v Praze 9 – Hloubětíně. Protože měl výtvarné nadání, platili mu rodiče u soukromého učitele výuku kreslení, malby a písma. Po vojně byl na základě konkurzu přijat do studia kresleného filmu Bratři v triku, kde se postupně seznamoval se všemi technikami animovaného filmu.

V roce 1967 přešel k Jiřímu Trnkovi, kde o rok později natočil svůj první animovaný film Homo. První loutkový film Lubomíra Beneše Račte prominout vznikl v roce 1974. Od té doby natočil v Krátkém filmu Praha desítky loutkových, kreslených i ploškových animovaných filmů. V roce 1990 založil společně s Vladimírem Jiránkem a dalšími tvůrci autorské studio iAF, kde tvořil až do své smrti.

Další informace

Nejvýznamnějším dílem Lubomíra Beneše je spoluautorství na loutkovém animovaném seriálu Pat a Mat (A JE TO!). Spoluautorem je Vladimír Jiránek. Tento seriál vznikl z filmu Kuťáci, za další spolupráce významných autorů.

Žijte jako pat a Mat

Jen úsměv, žádný pláč

Postavy Pat a Mat vám vyloudí na rtech úsměv, stejně tak dětem nebo vašim dospělým zákazníkům. V seriálu se nevyskytuje žádná negativní postava, která by dělala naschvály nebo ubližovala. Je to příběh čistého přátelství dvou sousedů, který vás může propojit s vašimi zákazníky.

Rádi byste využili licenci Pata a Mata i ve svém podnikání?
Kontaktujte nás, poradíme vám jak na to.

Pat a Mat rozhybou business

jaké emoce u vás pat a mat vzbuzuje?

Emoce jsou
v podnikání důležité

Emoce dodávají každému businessu lidskost.
Pat a Mat reprezentují čisté přátelství, smysl pro humor, vytrvalost a klid. Jsou tak ideální postavy, které propojí lidskostí vaše zákazníky i s vaším brandem.